Få svar når DU har tid
Pladsanvisning: Opskrivning, friplads m.m.
NemID - ét login til det hele
Kontakt RSS A-Å Sitemap Tekstversion Forstør tekst Formindsk tekst Få siden læst op Udskriv Søg

Vig vil være hovedstad

Borgermøde i Vig Forsamlingshus 3. maj 2012
80 havde fundet vej til Vig Forsamlingshus i den lyse forårsaften og fik masser af visionære projekter præsenteret og debatteret.


Et bæredygtigt idræts- og kulturhus i fire etager på 23.500 m2 – OKI for Odsherred Kultur & Idrætscenter til 300 mio. kr. med plads til nationale og internationale idræts- og svømmestævner, konferencer, restaurant i topklasse og meget mere. Det var visionen fra en af fire arbejdsgrupper inden for erhverv, kultur, idræt og skole, som blev præsenteret på det tredje af 12 dialogmøder i lokalsamfundene, som Odsherred Byråd holder fra april til november.

Torben Møller, formand for Odsherred FK, gennemgik planerne, som skal være afklaret inden for det næste år. Næste fase er at rejse kapital gennem fondsansøgninger. 1,6 mio. kr. er således ansøgt Landdistriktspuljen, mens Vig Festival Fond netop har doneret 100.000 kr. til de fortsatte forundersøgelser og projektudarbejdelse.

80 i forsamlingshus

Næsten 80 deltog i mødet i Vig Forsamlingshus torsdag den 3. maj 2012 for at høre om arbejdsgruppernes bud på vækst og udvikling i Vig.

Forinden havde skovrider Jens Peter Simonsen, Naturstyrelsen Vestsjælland, orienterede kort om Miljøministeriets planer om etablering af 18 vådområder i Danmark for 157 mio. kr., heriblandt et 100 hektar stort område uden om afvandingskanalerne til Sidinge Fjord ved Vig. Planerne blev mødt med stor sympati, og flere efterlyste mere vand i Sidinge Fjord ved helt at fjerne dæmningen.

Vig Festivalfond støtter

Erhvervschef Søren Mosbæk, Odsherred Erhvervsråd orienterede om ideerne om at få facadevirksomheder etableret på østsiden af den nye rute 21 motortrafikvej nordøst for Vig samt skabe et sammenhængende erhvervs- og detailhandelsområde omkring Vig Park ved Uglekilde ved Vig Parkvej.

Johnny Nilsson, formand for Vig Festival, orienterede om visionerne for mere kultur i Vig med en flytbar amfibiescene, etablering af butik for de lokale fødevarer i den tidligere telefoncentral, nu Vig Motion, når motionscentret skal flytte til det nye kulturhus og idrætscenter.

- Hele meningen med Vig Festival har været at skabe mulighederne for at kunne realisere et sådant idræts- og kulturcenter, og vi påtager os også gerne et socialt ansvar i Vig Festival, sagde Johnny Nilsson.

Jes Wilhelmsen, der er koordinator for Vision 2020-planen for Vig, der omfatter alle foreninger, institutioner og interessegrupper i Vig og har været i arbejdstøjet siden marts 2011, nævnte, at udfordringen er at få trafikken lidt ind til handlen og at få handlen ud til trafikken. Sideløbende arbejder man på at binde byen sammen mellem øst og vest og foreslår en forlægning af Ravnsbjergvej mod nord bag Vig Bio for at skabe en stillevej og sikker skolevej på den nuværende Ravnsbjergvej.

Ung, sund og veluddannet

Skoleleder Ulla Jensen, Vig Skole, omtalte Projekt ”Ung, sund og veluddannet i Vig”, som kommunen sammen med Steno Diabetes Center under Novo, Copenhagen Business School og Roskilde Universitet har i gang med det formål at højne sundheden, uddannelsesniveauet og livskvaliteten for de unge i Vig. Projektet er tiltænkt en lang levetid og er samtidigt et forskningsobjekt, som involverer de unge på skolen første gang ved et caféværksted 16. maj 2012.

Lene Sødring foreslog, at også Solglimt Diabetikerhjem i Fårevejle inddrages.

Anders Højgaard fra skolebestyrelsen på Vig Skole fortalte om, hvordan skolen gerne vil understøtte de igangværende projekter og ideer i byen. Han fremhævede, hvordan skolen er en væsentlig aktør i planerne samt betydningen af en god og sikker transport for skolebørnene til og fra skolen, som i sit værdigrundlag netop satser på sundhed, motion og idræt.

Efter præsentationen af visionerne var der idéudvikling ved bordene om fremtidsscenarier for Vig og om mulige forhindringer for realiseringen af dem.

Torvehal med lokale fødevarer

Her fremkom visioner om at Vig skal være hovedstad i Odsherred, en motor i lokalsamfundet og virke som en magnet. Også mere konkrete forhold som efterlysning af en legeplads, bålplads og værested for unge, hvor højt musik må spilles, en aftenskole, mødested, borgerhus, netcafé og bare et sted for socialt samvær blev efterlyst.

Torvehaller på en overdækket Petersplads midt i byen med de lokale fødevareproducenters varer, bedre tilkørselsforhod til byen, nedlæggelse af den lokale togbane og opprioritering af busser, så ungdommen også kan komme til videregående uddannelser blev nævnt.

Der var spørgsmål til den grimme facade efter renovering af jernbanebroen på Nykøbingvej lige syd for Vig. Borgmester Thomas Adelskov har efterfølgende fået oplyst fra Vejdirektoratet, at arbejdet inkluderer malerbehandling af facader og ventes færdigt til juni i år.

Vækst, værdi og liv

Borgmester Thomas Adelskov afrundede aftenen med ordene:

- Hvis der er nogen, der mener, at man i vandkant-Danmark er gået i stå, så skulle man i aften have taget toget fra København, skiftet i Holbæk og være kommet til Vig og fundet ud af, at her er der en helt fantastisk stribe af visioner og projekter, som medvirker til at skabe vækst, værdi og liv. Det er helt fantastisk med denne venskabelige kappestrid lokalsamfundene imellem, som giver synergi og skaber vækst for hele Odsherred, sagde borgmesteren og takkede for de mange spændende ord og indlæg.

Byrådet besøger 12 lokalsamfund fra april til november. Herefter skal et idékatalog og handlingsplan udarbejdes, hvor Byrådet i december eller januar tager stilling til, hvor og i hvilken rækkefølge nye projekter i lokalsamfundene skal understøttes.

Næste borgermøde foregår i Rørvig Sognegård onsdag den 23. maj 2012 kl.18.30-21.30, og der er gratis, offentlig adgang.

 

Torben Møller i Vig Forsamlingshus

Torben Møller fortalte om de ambitiøse og visionære planer for et idræts- og kulturcenter.



Find
Find afdeling

Telefonbog


Andre kommunale hjemmesider
Vidste du?
Logo til SvarParat.nu
Vidste du, at du nu kan finde svar på dine spørgsmål døgnet rundt på SvarParat.nu?
Vidste du?
www.aftenskole.nu
Vidste du, at du nu kan se og tilmelde dig alle aftenskolehold ét sted? Se mere på www.aftenskole.nu.  
Vidste du?
Odsherred - tid til livet
Vidste du, at Odsherred har flest fritidshuse i Danmark. Der er tid til fritidslivet i Odsherred.
Vidste du?
Alle offentlige arrangementer i Odsherred kan ses på www.odsherredkalenderen.dk.
Vidste du, at du på www.odsherredkalenderen.dk kan se alle offentliggjorte offentlige arrangementer i Odsherred. Og du kan selv lægge arrangementer ind.
Abonnér på denne side