Alle nyhedsbreve fra Odsherred Byråd
Sagsfremstillinger og beslutninger på PolitikerWeb
Nyhedsbrev fra Odsherred Byråd 27. september 2011
Lokalplan for Rørvig på vej mod endelig vedtagelse
Byrådsflertal ønsker ikke byggeri i haven til den fredede Lodsoldermandsgård
For første gang får Rørvig by en stor, samlet plan, som både beskriver byudviklings- og erhvervsområder, havnen, kystområder og samtidig rummer en registrering af bevaringsværdige bygninger. Et enigt byråd står bag lokalplan 2011-36, som har været genstand for flere borgermøder, offentlig høring og 45 indkomne høringsforslag.
Et flertal på 14 byrådsmedlemmer bestående af SF, Venstre, Odsherred-Listen, Lis Ingemann, S, og Michael Kjeldgaard, S, besluttede at udtage et byggefelt i den fredede Lodsoldermandsgårds have, mens mindretallet på 9 (de øvrige S-byrådsmedlemmer og Dansk Folkeparti) ønskede at bevare byggefeltet.
Ejeren af ejendommen samt overordnede myndigheder skal høres efter planlovens § 27 stk. 2 inden at byrådet kan vedtage lokalplanen endeligt. Da ejendommen er fredet skal Kulturarvsstyrelsen ved et konkret byggeprojekt godkende, om der kan bygges her.
Der er tidligere i forløbet også lagt op til at udtage et område til jordbrugsparceller ved Møllergårdsvænget/Henry Jakobsens Vænge, ligesom ferieboliger ved Holstvænget/Oldermandsvej også udgår. Her er der allerede gennemført høringer af de berørte ejere og overordnede myndigheder.
Planen beskriver detaljeret regler for beplantning, skiltning, bygningsmæssige detaljer med mere.
Borgmester Thomas Adelskov, S, glædede sig over den brede opbakning bag den bevarende lokalplan og de mange konstruktive bidrag fra foreninger og borgere.
Formand for Miljø- og Klimaudvalget Annelis Stamm, SF, begrundede modstanden mod opførelse af ferieboliger på Lodsoldermandsgården med, at hele ejendommen havde været bygningsfredet siden 1946.
Gruppeformand Morten Egeskov, V, undrede sig over, at mens der på stort set alle øvrige boliger og ejendomme inden for lokalplanen pålægges restriktioner, vil der i den fredede have i den fredede ejendom Lodsoldermandsgården kunne bygges. Han påpegede også den store folkelige modstand fra såvel Rørvig Foreningsråd, der repræsenterer 6000 medlemmer som 700 underskriftprotester.
Rudy Rune, DF, sagde til gengæld, at han ikke mente, kommunen skulle bremse en driftig hotelmands ønsker, og at Lodsoldermandsgårdens have ikke ligner den have, som blev fredet i 1946. Han supplerede, at han kunne frygte, at ejendommen endte som privat bolig uden offentlighedens adgang, hvorved Rørvig blev fattigere.
Færdiggør færgeleje
Med en bevilling på fire mio. kr. kan det nye færgeleje i Rørvig Havn nu færdiggøres. I anlægsbudgettet var afsat fem mio. kr., hvoraf den første mio. kr. blev frigivet af byrådet i januar 2011. Det er nordmolden, som forlænges, så der bliver plads til den nye færge, Hundested-Rørvig Overfarten vil indsætte.
Rørvig-Hundested overfarten indsætter ny og større færge, hvorfor færgelejet skal moderniseres og forlænges.
Vig Bio fremtidssikres
Med støtte på i alt 450.000 kr., hvoraf de 250.000 kroner ydes som et femårigt rentefrit lån og de 200.000 kr. i direkte støtte, bliver Vig Bio nu sikret for fremtiden. Biografen kan dermed investere i nyt digitalt fremvisningsudstyr og fortsat vise nye danske og udenlandske film, som fremover overgår til digital teknik.
Biografen havde i 2010 569 forestillinger med 28.000 gæster. Staten yder 200.000 kr. i støtte til fremviserudstyret, og derudover har biografgængerne investeret op mod 250.000 kr. i ”digitale aktier” på hver 250 kr.
Friskole kan bygge
Med byrådets vedtagelse af den endelige lokalplan 2011-40 samt kommuneplantillæg nr. 6 får Nr. Asmindrup Friskole mulighed for at opføre en permanent skolebygning på 1,5 hektar stort areal syd for Nr. Asmindrup Børnehave og Egegårdsvej.
Der kan også opføres en multihal til sports- og fritidsaktiviteter samt 72 p-pladser på området. Friskolen har indtil sommeren 2012 en lejeaftale om arealet for den nuværende placeringen på de sydlige boldbaner bag skolen.
Fremmer lokalplan i Fårevejle
På næste byrådsmøde, som er tirsdag den 11. oktober 2011, hvor budgettet for 2012 skal vedtages, bliver et lokalplanforslag for Fårevejle K. også behandlet, oplyste borgmester Thomas Adelskov.
Planen giver mulighed for opførelse af et Rema 1000 supermarked i byen, og for at fremme realiseringen holder Miljø- og Klimaudvalget samt Økonomiudvalget ekstraordinære møder forud for dette byrådsmøde med behandling af den endelige lokalplan.
Retter op efter revision
BDO Kommunernes Revision har revideret kommunens regnskab for 2010 og fandt anledning til et par bemærkninger, som Direktionen nu har efterkommet. – Vi har haft færre bemærkninger til regnskabet end tidligere år, fordi vi allerede har fulgt op på blandt andet rettidighed på arbejdsmarkedsområdet. Vi vil nu benytte revisionens tilbud om uddannelse af medarbejdere på de områder, der yderligere skal rettes, sagde borgmester Thomas Adelskov, S.
Grønt lys over alt
Der er ”grønt lys” på alle udvalgsområder, viser budgetopfølgningen pr. 31. august 2011 i Odsherred Kommune, og det betyder, at budgetterne overholdes og ikke overskrides.
Anlægsregnskaber på plads
Byrådet har i enighed og uden bemærkninger godkendt anlægsregnskaber for 2010 inden for Økonomiudvalgets, Miljø- og Klimaudvalgets samt Kultur- og Folkeoplysningsudvalgets områder. Det er bl.a. salg af Skærby Camping til Dansk Camping Union, renovering af svømmehallerne i Vig og Asnæs, byggemodning i Hørve og p-plads ved Asnæs Centret.
Varmeværk overtages af forsyning
Mange års forhandlinger og venten på bedre tider for Grevinge/Herrestrup Kraftvarmeværk er nu overstået. Odsherred Forsyning A/S overtager nu værket fra kommunen ved at danne et nyt aktieselskab, som optager et lån svarende til mellemregningen med kommunen, som til gengæld modtager 11 mio. kr. til indfrielse af en del af gælden på 20,9 mio. kr. i værket. Kommunen bevarer ejerskabet af alle værdier i selskabet gennem ejerskabet af Odsherred Forsyning.
Borgmester Thomas Adelskov, S, ser frem til, at varmeforbrugerne i området dermed kan få rimeligere varmepriser fra det tidligere gældsplagede barmarksværk.
Næste byrådsmøde holdes tirsdag den 11. oktober 2011 kl. 18.30 i byrådssalen, Administrationscenter Fårevejle, Rådhusvej 75, 4540 Fårevejle. På mødet bliver kommunens budget for 2012 behandlet og godkendt.