Pladsanvisning: Opskrivning, friplads m.m.
NemID - ét login til det hele

aftenskole.NU

31.08.2011Har du brug for at udvide dine kompetencer? Meld dig til et kursus på aftenskole.NU

Flytning: Meld flytning fra din pc

31.08.2011Du kan ændre din adresse i folkeregistret på borger.dk

Flytning: Anmeld flytning til postvæsenet

31.08.2011En flytning hos postvæsenet kan ske på ePosthuset

Kontakt RSS A-Å Sitemap Tekstversion Forstør tekst Formindsk tekst Få siden læst op Udskriv Søg

Golf gavner udsatte unge

Kan golfspillet bruges som socialt udviklingsværktøj og bringe udsatte børn og unge på ret køl igen, give dem selvværd og få dem til at fastholde skolegang og tage en uddannelse?

Ja, det viser erfaringerne fra projekt ”Backspin og selvværd”, som i nu 11 år har været et anderledes socialpædagogisk servicetilbud efter lov om social service § 52 om støtte-kontaktpersoner.

Projektleder er Michael Løhde Rasmussen, der igangsatte brug af golfspillet over for udsatte børn og unge i Danmark efter det i årevis har været anvendt i blandt andet USA.

- De hidtidige tilbud til denne gruppe børn og unge har været gokart og knallert. Dette projekt retter sig til de stille og indadvendte, lidt triste drenge, som har det svært i skolen, fordi de lever i en misbrugsfamilie eller med andre sociale problemer.

De oplever gennem golftræningen, at koncentrationen stiger, kontrollen af sig selv og vedligeholdenheden gør det også. Handicapsystemet i golfsporten medvirker til, at man sætter sig realistiske mål, og selvværdet stiger, siger Michael Løhde Rasmussen.

Giver selvtillid

De otte unge deles i to grupper på fire, som to gange ugentligt og hver anden lørdag skal på golfbanen en time ad gangen.

I projektet er netop ansat Lars Häuser som pædagogisk tovholder, mens klubben står for træningen og bygger en 60 m2 tilbygning på materialegården, som skal rumme kontor og skolestue til projektet.

Tirsdag den 20. april 2010 holdt Odsherred Kommune et pressemøde hos Dragsholm Golf Club for at markere engagementet i ”Backspin og selvværd” fra 1. maj 2010 og foreløbig et år frem.

Otte drenge i alderen 10 til 16 år er visiteret til tilbuddet af Fagcenter for Børn og Familie, og Børne- og Uddannelsesudvalget vil også holde vågent øje med projektet, som alle forventer sig meget af.

Fastholder skolegang

- Hver femte ung i Danmark gennemfører ikke en ungdomsuddannelse, men i Odsherred er det snarere 30 procent. Projektet her skal løfte os på selvværdsfronten og medvirke til at de unge færdiggør skolen og får en uddannelse.

Kommunens økonomiske engagement er beskedent, og vi håber på et langvarigt forløb, sagde formand for Børne- og Uddannelsesudvalget Hanne Pigonska, som roste Dragsholm Golf Club for dens engagement.

Projektet er i tæt kontakt med børnenes forældre og skoler, Familiecentret og golfklubben gennem hele forløbet. ”Backspin og selvværd” foregår i stort set alle københavnske kommuner og senest også i Rudersdal i Nordsjælland samt Herning og fra 1. maj også Odsherred.

50 unge er i øjeblikket engageret i projektet, der har opbakning fra Socialministeriet og Kulturministeriet.

Michael Schønning, formand for Dragsholm Golf Club, siger, at klubben fra første kontakt har været åben for projektet:

- Vi vil gerne medvirke til at gøre en forskel og tage et socialt ansvar. Samtidig kan dette projekt være med til at nedbryde fordommene om golfsporten som en sport forbeholdt ”rige gamle mænd i sjove bukser”.

Det er en sport for ganske almindelige mennesker, og det er da vores håb, at de unge vil blive så glade for sporten, at de fortsætter her, siger Michael Schønning.

I projektforløbet har de unge fuldt normalt medlemskab af golfklubben og kan således også deltage i træningstilbud for juniorer, ligesom klubbens ”mandehold” står parat til at tage imod de otte nye medlemmer.

- Vi har mødte nogle af brugerne fra andre kommuner, der har været engageret i projektet og har på den baggrund store forventninger.

Det virker som et rigtig godt projekt, hvor de unge får mulighed for at knytte bånd via fritidsinteresser, den pædagogiske indsats og andre, der vil hjælpe dem, siger Familiecenterchef Mariann Mikkelsen.

Backspin er et golfudtryk, hvor slaget til kuglen giver den en skrue, så den efter at være landet ruller tilbage. Bruges typisk på et langt slag for at lande på greenen og tættere på hullet.

Læs mere: http://backspinogselvvaerd.dk/  



Find
Find afdeling

Telefonbog


Andre kommunale hjemmesider

Pædagog Lars Häuser, projektleder Michael Løhde Rasmussen, formand for Børne- og Uddannelsesudvalget Hanne Pigonska, Familiecenterchef Mariann Mikkelsen og formand for Dragsholm Golf Club Michael Schøning ser alle frem til projekt Backspin og Selvværd. Fotos: Peter Haugaard
Pædagog Lars Häuser, projektleder Michael Løhde Rasmussen, formand for Børne- og Uddannelsesudvalget Hanne Pigonska, Familiecenterchef Mariann Mikkelsen og formand for Dragsholm Golf Club Michael Schøning ser alle frem til projekt Backspin og Selvværd. Fotos: Peter Haugaard

Pædagog Lars Häuser, Backspin og Selvværd
Pædagog Lars Häuser har arbejdet med udsatte børn og unge i Hvidovre og er tilknyttet projekt Backspin og Selvværd i Odsherred. Han er helt ny på en golfbane.
Abonnér på denne side