Pladsanvisning: Opskrivning, friplads m.m.
NemID - ét login til det hele

aftenskole.NU

31.08.2011Har du brug for at udvide dine kompetencer? Meld dig til et kursus på aftenskole.NU

Flytning: Meld flytning fra din pc

31.08.2011Du kan ændre din adresse i folkeregistret på borger.dk

Flytning: Anmeld flytning til postvæsenet

31.08.2011En flytning hos postvæsenet kan ske på ePosthuset

Kontakt RSS A-Å Sitemap Tekstversion Forstør tekst Formindsk tekst Få siden læst op Udskriv Søg

Jobpraktik gav ny indsigt og gensidig respekt

Med det formål at få indsigt i Jobcenter Odsherred har direktør Gitte Løvgren, Odsherred Kommune, som har jobcentret som ansvarsområde, i denne uge 10 været i en form for praktik eller studietur i felten.

Åbne døre

- Det har været meget givende. Alle har åbnet døren og taget rigtig fint imod mig, orienteret mig om arbejdsopgaverne og givet mig en god forståelse for de mange ofte svære sager, siger Gitte Løvgren, der har været på besøg hos sygedagpengeafdelingen, integrationsteamet, hos lægekonsulenten og hos jobkonsulenterne. 23. marts skal hun besøge kontanthjæpsafsnittet.

- Der er glæde blandt medarbejderne i beskæftigelsesområdet for den interesse, der bliver vist deres arbejde, siger Lizzi Sønderskov, der er socialrådgiver i sygedagpengeteamet og tillidsmand.

Onsdag den 10. marts 2010 overværede Gitte Løvgren en opfølgende samtale med en sygedagpengemodtager, som Lizzi Sønderskov havde indkaldt.

Flere syge

- Vi ser et stigende antal borgere på sygedagpenge, og en stor del skyldes stress eller depression, aktuelt har jeg 62 borgere. Regelsættet er sådan, at borgerne skal indkaldes til en samtale inden for de første otte uger, og hvis sygeperioden trækker ud igen inden for tre måneder.

- Efter 52 uger er der en risiko for, at sygedagpengene stopper, og borgerne skal på kontanthjælp. Vi er meget bevidst om en tidlig indsats og om at fastholde borgerens tilknytning til arbejdsmarkedet, siger Lizzi Sønderskov, som typisk har to borgere til samtale om dagen.

Indgyder håb

- Jeg har oplevet et Jobcenter, som er meget imødekommende og positive i forhold til ledige eller syge borgere. Selvom nogle sager kan virke meget vanskelige, fx hvis borgeren har en depression og ikke selv kan se nogen løsninger, er sagsbehandlerne dem, der kan indgyde borgerne håb om, at det nok skal lykkes at vende tilbage i arbejde.

- Det er medarbejdere med en høj arbejdsmoral og en rigtig positiv tilgang, siger Gitte Løvgren. Hun peger på, at lovgivningen på beskæftigelsesområdet virker meget stram uden margener, og at det medvirker til, at de ansatte er udsat for voksende sagsmængder og stigende arbejdspres.

- Det har bestemt været en interessant uge for mig, og jeg håber at kunne gøre det igen her eller inden for et andet fagområde, siger Gitte Løvgren om ugen i ”jobpraktik” i Jobcenter Odsherred.



Find
Find afdeling

Telefonbog


Andre kommunale hjemmesider
Se også
Gitte Løvgren ved Jobcentret
Gitte Løvgren har i uge 10 været rundt i Jobcentret for at lære fagområdet nærmere at kende. Fotos: Marianne Diers
Se også
Gitte Løvgren og Lizzi Sønderskov

Gitte Løvgren og tillidsrepræsentant, socialrådgiver Lizzi Sønderskov i sygedagpengeafsnittet på Jobcentret i Fårevejle.

Se også
Lægekonsulent Hans-Ole Bisgaard Frantzen og Gitte Løvgren
Lægekonsulent Hans-Ole Bisgaard Frantzen gennemgik nogle af sygedagpengesagerne for Gitte Løvgren.
Abonnér på denne side