Få svar når DU har tid
Pladsanvisning: Opskrivning, friplads m.m.
NemID - ét login til det hele
Kontakt RSS A-Å Sitemap Tekstversion Forstør tekst Formindsk tekst Få siden læst op Udskriv Søg

Kapitel 5

Der findes følgende former for tilskud:

  • aktivitetstilskud
  • lokaletilskud

Hvem kan søge tilskud?

Alle godkendte foreninger, der tilbyder frivilligt folkeoplysende foreningsarbejde efter folkeoplysningslovens kapitel 5, og som har aktive medlemmer under 25 år, kan søge om aktivitets- og lokaletilskud.

Generelt om tilskuddene

Byrådet fastsætter i oktober budgetrammen til frivilligt folkeoplysende foreningsarbejde for det kommende år.
Under forudsætning af, at rammen er af en sådan størrelse, at det kan lade sig gøre, fordeler Kultur- og Folkeoplysningsudvalget denne efter følgende prioritering:

  • Der ydes op til 95 % tilskud til tilskudsberettigede lokaleudgifter til foreninger med aktive medlemmer under 25 år.

Undtaget fra herfra er rideforeninger, jagtforeninger, hundeførerforeninger og motionscentre (der af foreninger ikke drives som led i en flerstrenget foreningsvirksomhed). Disse foreninger ydes lokaletilskud med 65 % reduceret for medlemmer over 25 år.

Det fastsættes, jf. folkeoplysningslovens § 25, stk. 3:

  • at handicapidrætsforeninger vil kunne opnå 100 % tilskud, selv om foreningen i en periode ikke har medlemmer under 25 år.
  • at modtagere af lokaletilskud til egne eller lejede lokaler efter nærmere aftale skal stille lokalerne til rådighed for øvrige brugere, hvis der er ledig kapacitet.

Der ydes et aktivitetstilskud til medlemmer under 25 år i de foreninger, der i det forudgående år har afviklet aktiviteter for børn og unge under 25 år.

Der afsættes en udviklingspulje.

Der kan i årene 2007-2009 afsættes en pulje til hjælp for foreninger med særlige forhold. Kultur- og Folkeoplysningsudvalget fastsætter de nærmere regler for tilskuddene.

Lokaletilskud

I Folkeoplysningsbekendtgørelsens §§ 20-21 findes en oversigt over de udgifter til lokaler m.v., der kan indgå i tilskudsberegningen.

Der kan ikke forventes tilskud til større vedligeholdelsesarbejder, med mindre dette er aftalt med Kultur og Fritid inden arbejderne igangsættes.

Kultur og Fritid kan anmode foreninger med egne lokaler om at udarbejde en 3-5-årig vedligeholdelsesplan til brug for Kultur- og Folkeoplysningsudvalgets budgetlægning.

Kultur- og Folkeoplysningsudvalget kan på baggrund af begrundet ansøgning fra den enkelte forening beslutte at eventuelle leje- eller fremlejeindtægter ikke skal fradrages inden beregningen af lokaletilskud.

Byrådet kan, jf. folkeoplysningslovens § 25, stk. 2 og folkeoplysningsbekendtgørelsens § 22, undlade at imødekomme nye ansøgninger om lokaletilskud, hvis Kultur- og Folkeoplysningsudvalget kan anvise et egnet lokale (egnet lokale er defineret i folkeoplysningsbekendtgørelsens § 22, stk. 3).

Ved nye ansøgninger om lokaletilskud forstås ansøgninger:

  • fra nye foreninger
  • om nye lokaler
  • om udvidelse af timetal
  • om ombygning af og udvidelse m.v. af et eksisterende lokale, der ikke skyldes udefra kommende krav.

Byrådet kan, jf. Folkeoplysningslovens § 25, stk. 5, træffe beslutning om, at der ikke ydes tilskud til driftsudgifter til:

  • egen hal, som foreningen ikke tidligere har modtaget lokaletilskud til
  • nye lejemål i haller eller ændring af lejemål, hvis lejemålet i forhold til udgifterne ved et eksisterende lejemål indebærer merudgifter for Byrådet
  • væsentlige udvidelser af aktivitetsgrundlaget i haller, som indebærer merudgifter for Byrådet
  • nye lokaler og lejrpladser eller til nye lejemål vedrørende lokaler og lejrpladser, hvis de nye lokaler eller nye lejemål medfører væsentlige merudgifter for Byrådet

Som nævnt ovenfor kan Byrådet nægte tilskud i forskellige tilfælde, og foreninger kan derfor ikke forvente ekstra lokaletilskud til ny- og tilbygninger eller gennemgribende forandringer, medmindre det påtænkte projekt på forhånd er godkendt af Kultur- og Folkeoplysningsudvalget.

Foreninger der (ny)etablerer sig i egne eller lejede lokaler, hvortil de agter at søge tilskud, skal altid søge leje-/driftsudgifterne godkendt af Kultur- og Folkeoplysningsudvalget.

Hvornår og hvordan søger man tilskud?

Lokaletilskud udbetales på baggrund af foreningernes tilskudsberettigede lokaleudgifter for året før. Til foreninger, der benytter lokaler i selvejende institutioner, kan tilskud udbetales direkte til institutionen via driftsaftale.

Der kan efter aftale med Kultur og Fritid udbetales a conto-tilskud til foreninger med store lokaleudgifter. A conto-udbetalinger modregnes ved den endelige opgørelse året efter.

Ansøgningsfrist

Ansøgning om lokaletilskud tilskud skal være indsendt til Kultur og Fritid, Vesterlyngvej 8, 4500 Nykøbing Sj. i februar måned (den nøjagtige dato oplyses af Kultur og Fritid).

Ansøgninger, der først kommer frem efter fristens udløb, kan kun regne med at få udbetalt lovpligtigt tilskud, hvilket for tiden er 65 %.

Aktivitetstilskud

Budgetrammen til aktivitetstilskud fordeles ligeligt til foreningernes medlemmer under 25 år.

Hvis en forening har flere aktivitetsafdelinger, hvortil der betales selvstændigt kontingent, ydes tilskud for hver aktivitet, medlemmet deltager i.

Tilskuddet kan ikke overskride foreningens gennemsnitlige årlige kontingent for medlemmer under 25 år.

Kultur- og Folkeoplysningsudvalget kan beslutte at opdele aktivitetstilskuddet i formålsbestemte puljer og/eller at yde forhøjet tilskud til særlige grupper af børn og unge.

Hvordan og hvornår kan der ansøges?

Kultur og Fritid udsender medio december ansøgningsskemaer til brug ved ansøgningen om medlemstilskud.

Medlemstallet opgøres pr. 1. januar i tilskudsåret. Foreningerne opfordres til at vedlægge kopi af medlemslister med angivelse af de tilskudsberettigede medlemmers data. Kultur- og Folkeoplysningsudvalget kan ikke stille krav herom, men udelukkende stille krav om, at ansøgningen dokumenteres.

I ansøgningsskemaet skal endvidere for gruppen 0-24 år oplyses den samlede bogførte kontingentindbetaling i året før.

Foreningen kan endvidere blive bedt om forskellige statistiske oplysninger, fx samlet medlemstal, aldersmæssig fordeling osv.

Ansøgningsfrist

Ansøgning om tilskud til aktiviteter skal være indsendt til Kulturforvaltningen medio februar. Den nøjagtige dato oplyses af Kultur og Fritid.

Ansøgninger indkommet efter fristens udløb kan ikke forvente at få udbetalt aktivitetstilskud.

Udbetaling af tilskud

Aktivitetstilskuddet udbetales så vidt muligt i 1. kvartal.

Regnskab og revision

I henhold til folkeoplysningslovens § 29 skal tilskudsmodtageren aflægge regnskab for anvendelsen af tilskuddet, herunder dokumentation for deltagernes samlede egenbetaling.

Regnskabet skal underskrives af samtlige bestyrelsesmedlemmer og indsendes til Kulturforvaltningen snarest muligt efter, at det er godkendt på foreningens generalforsamling.

Regnskabet revideres ved en af foreningen valgt revisor. Regnskab for større tilskud skal revideres ved registeret eller statsautoriseret revisor.

Tilskud, der overstiger kr. 200.000, er i Odsherred Kommune at regne som større tilskud, hvis de ikke udbetales efter indsendt dokumentation.

Revision af regnskab skal ske i henhold til folkeoplysningslovens § 29 og folkeoplysningsbekendtgørelsen af 3. november 2000. Revision af større tilskud skal ske efter reglerne i §§ 32 til 38 i folkeoplysningsbekendtgørelsen. Revision af mindre tilskud skal ske efter reglerne i § 32, stk. 2, §§ 35 - 37 og § 38,  stk. 4 i Folkeoplysningsbekendtgørelsen.

Det reviderede regnskab skal forsynes med påtegning, hvoraf det fremgår, at regnskabet er i overensstemmelse med folkeoplysningsloven og de regler, der er fastsat i medfør af loven.

Tilskud til frivilligt folkeoplysende foreningsarbejde skal tilbagebetales, hvis det ikke er anvendt i overensstemmelse med loven og de af Byrådet fastsatte regler.


Denne side er sidst opdateret: 26-1-2011
Ansvarshavende: Kultur og Fritid


Find
Find afdeling

Telefonbog


Andre kommunale hjemmesider
Vidste du?
Logo til SvarParat.nu
Vidste du, at du nu kan finde svar på dine spørgsmål døgnet rundt på SvarParat.nu?
Abonnér på denne side